Kérdések a használt ruhák visszagyűjtésével és hasznosításával kapcsolatban
A www.ruhagyujtes.hu oldalon megtalálható a lista.
Igen, erősen szennyezett pl.: olaj textiliát nem, mert veszélyes hulladéknak minősül.
Kérjük hívja a konténer oldalán található SOS telefonszámot, vagy vegye fel velünk a kapcsolatot a ruhagyujtes.hu oldalon.
Javasoljuk, a zacskóban történő elhelyezést, de ömlesztve is bedobható.
Kérjük, hívja a konténer oldalán található SOS telefonszámot és kollégáink a helyszínre mennek. A kollégák az Ön jelenlétében kinyitják a konténert és megkeresik az értéktárgyat.
Igen.
Igen.
Igen.
55% újrahasználatra alkalmas használtruha
14% ipari géptörlőrongy
10% újrahasznosított textilipari alapanyag
20% energetikai hasznosítás
1% hulladék
A Textrade Kft. egy forprofit hulladék gyűjtéssel, előkezeléssel és hasznosítással foglalkozó cég. Jelenleg a MOHU által kihelyezett konténerekből megbízás alapján intézményi szolgáltatóként gyűjti Magyarországon a textíliát és gondoskodik a megfelelő feldolgozásról. A rászorulók ellátásáról karitatív szervezetek gondoskodnak.
Az újrahasználatra nem alkalmas textíliák újrahasznosításra kerülnek, ipari géptörlőrongy, textilipari alapanyag, energetikai hasznosításra alkalmas apríték készül. 1% alatti mennyiség kerül lerakásra.
2027-ig a kihelyezett konténerek száma el fogja érni a 6000 darabot.
www.ruhagyujtes.hu oldalon megtalálható a konténerek listája.
Alkalomszerűen helyenként fordul elő, a teljes mennyiséghez viszonyítva minimális.
Időszakosan és bizonyos helyeken előfordul, de nem általános. A konténerek megfelelő felügyeletű helyen való elhelyezéssel csökkentjük a fosztogatásokat.
A konténereket úgy tervezték, hogy a használatuk biztonságos legyen a rendeltetésszerű használat során.
Ruhaneműk, cipők, kiegészítők, lakástextil, plüss, játék. Sérült, hibás textíliákat is el lehet helyezni a konténerekben. Erősen, pl.: olajjal szennyezett rongyokat nem szabad belehelyezni a konténerbe, mert veszélyes hulladéknak minősül. Bővebb információ: ruhagyujtes.hu oldalon.
A konténerek oldalán található telefonszámon, illetve a ruhagyujtes.hu weboldalon.
A nem rendeltetésszerű használat és a fosztogatás okozza az ilyen jellegű problémákat. Az összes konténeren található egy SOS telefonszám, amit különleges esetekben bárki felhívhat. Egy ilyen hívás után a cég munkatársai, legkésőbb 24 órán belül a helyszínre érkeznek és elhárítják a felmerült problémát.
A MOHU hatáskörébe tartozik. Azok az intézmények, önkormányzatok és áruházláncok, akik konténert szeretnének kihelyeztetni a területükre, a MOHU-t legyenek kedvesek megkeresni.
Nagy többsége tiszta és körülbelül 55%-a újrahasználható.
A magyarok ruhagyűjtési arányok az európai átlaghoz képest jobbak, a telítettségi számok alapján.
Fokozatosan javul, de még mindig elmarad a nyugat-európai átlaghoz képest.
Nagyon népszerű. Magyarországon az emberek nagyon szívesen hordanak használt ruhát.
A gyűjtés, előkezelés és a hasznosítási folyamatok után értékesítünk Magyarországon is.
Az EPR rendszer rendezi ezt a kérdést. Az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelveknek megfelelően 2023 júliusától Magyarországon is egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért a gyártók, termelők lesznek felelősek. Ezt hívjuk kiterjesztett gyártói felelősségnek (EPR, azaz extended producers responsibility).
Az EPR alapvetése, hogy a termékek életciklusa végén szükséges hulladékkezelés – tehát a gyűjtés, a kezelés, az újrahasznosítás és az ártalmatlanítás – mind a gyártók, vagy első belföldi forgalomba hozók felelőssége és fizetési kötelezettségük kell, hogy legyen. Alapelv szinten a gyártó felelős a hulladék kezelésének megszervezéséért és finanszírozásáért, melyből az első tevékenységet kollektív módon más is teljesítheti helyette. Ennek megfelelően Magyarországon a MOHU szervezi meg az EPR alá tartozó gyártói kötelezettségeket a gyártók finanszírozásából.
- július 1-jétől.